fbpx

Zmiany w systemie rozliczeniowym

Niekorzystne zmiany dla OZE!

To już ostatnie miesiące na założenie instalacji fotowoltaicznej na tak atrakcyjnych warunkach !

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje wprowadzić zmiany od 1 stycznia 2022r. które sprawią, że założenie mikroinstalacji stanie się o wiele mniej opłacalne niż obecnie. Dzisiaj gospodarstwa domowe, oddają nadwyżki energii w całości do systemu,  po czym odzyskują z sieci 80% oddanej energii do 10 kW (powyżej 10kW – 70%).

Po zmianie ustawy prosument ma stracić możliwość bezgotówkowego zagospodarowania nadwyżek wytwarzanej energii poprzez wprowadzenie ich do sieci a następnie odebranie ich z sieci w czasie niedoboru produkcji fotowoltaicznej.

Zmiana systemu rozliczeń bardzo dotkliwie wpływa na wynik ekonomiczny inwestycji w fotowoltaikę. W proponowanym systemie dla zwykłego „Kowalskiego” okres zwrotu z inwestycji będzie wynosił średnio ponad 13 lat, podczas gdy obecnie jest to około 7 lat.  W niekorzystnej sytuacji znajdą się przede wszystkim osoby fizyczne.

 

W tym wypadku warto się spieszyć, gdyż inwestując w fotowoltaikę do 31 grudnia 2021r. zachowasz korzystny system rozliczeniowy aż przez 15 lat !

Kontakt

Zapraszamy po więcej informacji pod nr tel. +48 726 026 295

lub poprzez formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy