fbpx

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakiej wysokości będą rachunki za prąd po wykonaniu instalacji?

Przy odpowiednim dobraniu mocy instalacji, rachunki spadną do około 200 złotych rocznie – są to opłaty stałe typu opłata za konserwację licznika, opłata przesyłowa za prąd.

2. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika nie jest aż tak kosztownym przedsięwzięciem, jakby się mogło wydawać. Sam montaż instalacji pozwala na oszczędności w zakresie energii, które dość szybko rekompensują koszt zakupu i zamontowania systemu. Dodatkowo można otrzymać dotacje oraz ulgi, które przyspieszą zwrot inwestycji.

3. Po jakim czasie zwraca się instalacja PV?

Za zaoszczędzony prąd uzyskamy dochody pozwalające na spłatę urządzenia w ciągu średnio ok. 6-7 lat w zależności od wielkości instalacji. Producent zakłada 25 letni czas pracy bezawaryjnej, więc po spłacie inwestycji przez następne 17 lat mamy prąd praktycznie za darmo.

4. Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne przekształcają promienie słoneczne w prąd stały. Następnie energia przesyłana jest do inwertera (nazywanego inaczej falownikiem). Zadaniem inwertera jest przekształcenie energii z modułów w prąd zmienny, czyli taki, jaki jest potrzebny do zasilania domowej instalacji elektrycznej.

5. Jakie dokumenty będą niezbędne do wybudowania i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej?

Wszystkimi dokumentami kompleksowo zajmuje się nasza firma. Klient nie musi się obawiać o skompletowanie odpowiednich dokumentów gdyż robimy to za Niego.

6. Jak długo trwa proces montażu?

W zależności od wielkości instalacji ale przeważnie 1 do 2 dni.

7. Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?

System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji. Instalowane przez nas systemy fotowoltaiczne posiadają wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.

8. Czy można sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną do sieci?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej będzie „magazynowana” w sieci na zasadach net meteringu i możesz z niej skorzystać przez 12 miesięcy od momentu wprowadzenia energii do sieci. Obecnie nie występuje więc klasyczna sprzedaż, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie zestawu do zapotrzebowania gospodarstwa domowego, żeby nie produkować energii, której i tak się nie wykorzysta.

9. Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.

10. Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?

W przypadku instalacji dla domu jednorodzinnego nie ma potrzeby – deszcz zmyje osiadający się kurz/pył/brud a zimą śnieg który będzie się roztapiał pod wpływem ciepła pochodzącego od paneli fotowoltaicznych. Wyjątkami są gospodarstwa gdzie znajdują się blisko zakłady przemysłowe, duże fabryki które emitują dużo pyłów, kurzu.

11. Czy instalacja produkuje prąd nawet wtedy, gdy nie ma słońca?

Tak. Poziom nasłonecznienia wpływa na ilość energii. Instalacje fotowoltaiczne są najbardziej wydajne w słoneczne i jasne dni, jednak produkują energię nawet w momencie, gdy na dworze jest pochmurno i nie ma słońca. Trzeba jednak pamiętać, że produkcja energii elektrycznej jest mniejsza.

12. Czy warunki w Polsce sprzyjają efektywnemu wykorzystaniu fotowoltaiki?

Oczywiście, że tak.

13. Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego?

Sercem instalacji jest inwerter (falownik), ponadto w skład zestawu fotowoltaicznego wchodzą również : moduły fotowoltaiczne, okablowanie, zabezpieczenia po stronie DC (prąd stały) oraz po stronie AC (prąd przemienny), a także konstrukcja na której będą mocowane panele.

14. Jakie urządzenia można zasilać za pomocą ogniw PV?

Dowolne – mogą to być wszystkie urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby energią pozyskaną z promieniowania słonecznego były zasilane sprzęty gospodarstwa domowego czy urządzenia o bardziej przemysłowym charakterze.

15. Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalację powinno się montować w dobrze nasłonecznionym miejscu. Zazwyczaj jest to dach budynku. W niektórych przypadkach instalacje fotowoltaiczne są montowane na gruncie. Dzięki naszemu doświadczeniu profesjonalnie doradzimy najlepsze miejsca na montaż.

Popularne tematy

Niekorzystne zmiany dla OZE!

To już ostatnie miesiące na założenie instalacji fotowoltaicznej na tak atrakcyjnych warunkach! Czytaj więcej